Jste zde

Den boje za svobodu a demokracii

Nejde-li to školním rozhlasem, tak jsme si letos alespoň psaným slovem připomněli významný státní svátek. Toto našel každý žák ve své poště:

Dobrý den,

přečtěte si krátké povídání k zítřejšímu státnímu svátku. Psal se rok 1939, byli jsme okupováni fašistickým Německem, kterému vládl Hitler. Pražští studenti a další převážně mladí lidé vyrazili do ulic a protestovali. Vše bylo násilně potlačeno a za trest uzavřeli Němci české vysoké školy a 17. listopadu 1939 mnoho studentů poslali do koncentračních táborů. Byly i oběti na životech.

O padesát let později 17. 11. 1989 vyšli také lidé, převážně studenti, do pražských ulic, aby protestovali proti vládě komunistů. Policie jejich průvod surově potlačila, nechybělo bití a zatýkání. A to jen proto, že projevili jiný názor. Většina lidí se však přidala ke studentům a během krátké doby komunisté přišli o moc. Tato doba se někdy nazývá sametovou nebo něžnou revolucí, protože se při ní už nepoužívalo násilí. Období sametové revoluce skončilo volbou Václava Havla československým prezidentem dne 29.12. 1989.

Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1