Nejde-li to školním rozhlasem, tak jsme si letos alespoň psaným slovem připomněli významný státní svátek. Toto našel každý žák ve své poště:
Dobrý den,
přečtěte si krátké povídání k zítřejšímu státnímu svátku. Psal se rok 1939, byli jsme okupováni fašistickým Německem, kterému vládl Hitler. Pražští studenti a další převážně mladí lidé vyrazili do ulic a protestovali. Vše bylo násilně potlačeno a za trest uzavřeli Němci české vysoké školy a 17. listopadu 1939 mnoho studentů poslali do koncentračních táborů. Byly i oběti na životech.
O padesát let později 17. 11. 1989 vyšli také lidé, převážně studenti, do pražských ulic, aby protestovali proti vládě komunistů. Policie jejich průvod surově potlačila, nechybělo bití a zatýkání. A to jen proto, že projevili jiný názor. Většina lidí se však přidala ke studentům a během krátké doby komunisté přišli o moc. Tato doba se někdy nazývá sametovou nebo něžnou revolucí, protože se při ní už nepoužívalo násilí. Období sametové revoluce skončilo volbou Václava Havla československým prezidentem dne 29.12. 1989.