Jste zde

Hradecké Divadélko pro školy v Libštátě

I letošní školní rok je účast našich žáků na sportovních a divadelních představeních díky protikoronavirovým opatřením omezená; přesto se snažíme žákům výuku zpestřit a o kulturní zážitky je nepřipravit zcela...

Proto jsme v úterý 22. září do prostor místního kulturního domu pozvali hradecké Divadélko pro školy, které nás navštívilo s představením POHÁDKA ZE STARÉHO MLÝNA ANEB NEBOJTE SE HASTRMANŮ pro první stupeň a představením JAK JSTE TO MYSLEL, PANE SHAKESPEARE? ANEB ŽIVOT A DÍLO NEJVĚTŠÍHO DRAMATIKA pro stupeň druhý.

Pohádka ze starého mlýna aneb Nebojte se hastrmanů! na motivy klasických pohádek o vodnících děti na úvod seznámila s touto záhadnou zelenou postavičkou formou humorné přednášky. Dozvěděli jsme se, jaké mívá vlastnosti a záliby. A protože odvěkými sousedy vodníků bývali mlynáři, byla následně rozehrána zelenobílá pohádka o tom, co všechno si dva tvrdohlaví sousedé z cechu vodnického a mlynářského dovedou vzájemně provádět za lumpárny. Lehce ztřeštěné vyprávění, plné gagů, písniček, překvapení a komických situací bylo zakončeno, jak už to tak v pohádkách bývá, usmířením a nechyběla ani šťastná svatba.

Představení Jak jste to myslel, pane Shakespeare? aneb Život a dílo největšího dramatika bylo vlastně výukovou hodinou o životě a díle Williama Shakespeara. Odborný výklad byl doplněn hranými ukázkami ze slavných her a sonetů s důrazem na zachování typických dobových prvků a "shakespearovského" jazyka. A tak děti mohly zaslechnout i úryvky ze slavné tragédie Romeo a Jůlie "… Můj Bože. Romeo, Romeo, proč jsi Romeo? Zavrhni otce, odhoď svoje jméno, nebo když nechceš, přísahej mi lásku, a já se zřeknu rodu Kapuletů…“ Do děje byli zapojeni i herci z řad diváků, překvapivým výkonem jistě zaujal žák 9. třídy Adam Pospíchal!

Dle reakcí žáků si většina představení užila... navíc nám opět poskytlo šanci zopakovat si v hodinách občanské výchovy či prvouky pravidla slušného chování během návštěvy kulturních akcí ; )

Děkujeme Městysu Libštát za možnost uspořádat divadelní představení v sále kulturního domu!

Mgr. Kateřina Krejčová

zdroj: http://www.divadelkoproskoly.cz/

Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1