Jste zde

Opera? Opera!

Dne 6. února 2020 žáci 7.B a 9. třídy doplněny o žáky 7.A a 8. třídy jeli do Liberce do Divadla F. X. Šaldy na představení Opera? Opera! Po příjezdu do Liberce jsme se stihli podívat na libereckou radnici, která je jedním ze symbolů města Liberec. Byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni.
Před představením si s námi ještě na chvíli popovídal pan dramaturg. Seznámil nás s tím, co je to vlastně opera. Vysvětlil nám, co to znamená alt, tenor, …
Opera se narodila na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Její život je plný dramatických zvratů, vrcholů a pádů, je plný krásy i ošklivosti. Její setrvání na tomto světě však přináší radost a bohatství všem, kdo se ji naučili poslouchat a nezaleknou se jejích hlasitých decibelů, všem, kdo rádi poznávají tajemství našeho světa.
Celým představením nás provázel Miroslav Smetana (v podání Marka Sýkory), který byl vrátný v divadle a při své noční směně se setkal s Múzákem (v podání Petra Janišty), který panu vrátnému představil svoji práci.
V představení jsme měli možnost shlédnout úryvky od známých autorů:
Wolfgang Amadeus Mozart (Kouzelná flétna, Don Giovanni)
Gioacchino Rossini (Lazebník Sevillský)
Jacquea Offenbach (Hoffmanovy povídky)
Giuseppe Verdi (La Traviata, Rigoletto)
Giacomo Puccini (Gianni Schicchi, Turandot)
Antonín Dvořák (Čert a Káča, Rusalka)
Bedřich Smetana (Prodaná nevěsta)
Divadelní představení se nám líbilo a rádi budeme s divadlem F. X. Šaldy i nadále spolupracovat. Věřím, že se paní učitelce Švihelové, podaří spolupráci s divadlem prohloubit a třeba budeme mít možnost v rámci doprovodného programu, se podívat i do zákulisí, či si popovídat přímo s herci tohoto krásného divadla.

Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1