Jste zde

Za Janem Švankmajerem do Nové Paky

Na výstavu Jana Švankmajera se ve středu vypravila 6. třída. Ve výstavní síni Suchardova domu si žáci prohlédli výstavu našeho významného výtvarníka, animátora, režiséra a spisovatele za doprovodu Mgr. Iva Chocholáče, který je provedl nejen výstavou samotnou, ale i expozicí drahých kamenů a spiritismu v sousední Klenotnici.
V rámci prohlídky si děti mohly vyzkoušet svůj "hmat" v malé dotykové dílně a na závěr se podívaly na krátký animovaný film Jana Švankmajera „Možnosti dialogu“.
Šesťáci tak měli možnost zamyslet se nad tím, jaké souvislosti skrývají kresby Jana Švankmajera, medijní kresby a kresby ve zkamenělinách nebo achátových mandlích, které ke krajině kolem nás neodmyslitelně patří.

Jan Švankmajer: „Není sporu o tom, že nejautentičtější díla jsou ta, která mají nejblíže k tvorbě přírody. Každý vědomý zásah lidské ruky je na úkor této autenticity. Proto za nejautentičtější díla lze pokládat automatické texty, kresby spiritistických médií, nalezené objekty (ready made), snové objekty, některé fetiše přírodních národů, ale především „uměleckou tvorbu“ samotné přírody: kořeny, stalaktity krápníkových jeskyní, skalní města, fantastické kresby achátů, motýly, brouky, ostatní zvířata, kosti, lastury atd.“

Dnes je

26. 5. 2020, 18:20

Svátek má Filip

ProjektyDrupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1