V termínu 4.-10.6. se skupina žáků osmých a deváté třídy vypravila na dalekou cestu do Švédska. Cílem byl ostrov Tjorn a malé přístavní městečko Skarhamn, kde jsme pobyli pět dní společně se skupinou žáků z naší partnerské školy v německém Ortrandu. Celý týden byl opravdu nabitý novými zážitky; hned po příjezdu do Skarhamnu jsme vyrazili prozkoumat jeho okolí a odpoledne strávili prohlídkou blízkého skalnatého pobřeží i samotného města.

V úterý ráno nás čekal výlet do archeologického muzea Vitlycke Muzeum, kde jsme si prohlédli expozici o osídlení oblasti v době bronzové a železné a následně pak rytiny z této doby na skalách v okolní přírodě. Po cestě domů jsme se zastavili na mostě, který spojuje Švédsko s Norskem.

Středa dopoledne patřila prohlídce sochařského parku pod širým nebem v Pilane a odpoledne pak vyjížďka na moře v kajacích. A to byla paráda! České, německé i smíšené posádky trávily skoro čtyři hodiny objevováním skrytých zákoutí velmi členitého pobřeží ostrova, včetně malých rybářských přístavů.

Ve čtvrtek jsme se vypravili na ostrov Marstrand, kam mají přístup pouze pěší turisté, auta nejsou povolena. Trajektem jsme se tedy přepravili na ostrov a udělali si okružní výlet kolem ostrova, zakončený návštěvou pevnosti Marstrand.

Pátek byl ve znamení příprav na návrat domů; balení a úklid naší útulné chatky : ) Cestou z ostrova jsme se ještě zastavili ve farmářské usedlosti Sundsby s malou pekárnou, kde jsme si kromě procházky po okolí za odměnu dopřáli severskou “fiku” – malé posezení s koláčem nebo zmrzlinou…

Všichni účastníci zájezdu zaslouží obrovskou pochvalu za chování a vzájemnou spolupráci, třeba při společném vaření : )

Za půjčení auta FORD Tranzit patří velké poděkování firmě CHUCHLÍK!