Elektronická cigareta… a co o ní víme?

Co je to elektronická cigareta?

Elektronická cigareta (e-cigareta, vape, vaporizér, vejp, vapka, …) je zařízení, které slouží jako náhražka klasických cigaret pro dospělé. Kuřák při jejím používání může vypadat podobně, jako by kouřil obyčejnou tabákovou cigaretu – potáhne z cigarety a vyfoukne obláček kouře. Přeci jen tam ale je pár důležitých rozdílů…
E-cigareta se skládá ze tří částí: 1) baterie, 2) atomizéru a 3) nádržky na speciální tekutinu, které se říká liquid. Atomizér si můžeme představit jako takový motor e-cigarety. Obsahuje v sobě kovovou spirálku, která se díky napájení z baterie zahřívá. Před potažením z e-cigarety se tekutina “liquid” dostane na nahřátou kovovou spirálku a tím se tekutina částečně odpaří a vytvoří takzvaný aerosol (to jsou malinké částečky kapaliny a pevných částic rozptýlených ve vzduchu). Kuřák aerosol vtáhne do plic a následně vyfoukne obláček, který vypadá podobně jako třeba pára. První rozdíl oproti tabákové cigaretě je ten, že cigareta hoří, ale v e-cigaretě se odpařuje roztok (liquid). Protože v e-cigaretě nic nehoří, nevzniká tedy dehet ani oxid uhelnatý.

Je tedy kouření elektronické cigarety zdravé?

Jedním slovem není. Už selský rozum nám musí napovědět, že dýchat cokoli jiného než čertsvý vzduch je nejen zbytečné, ale může být i škodlivé pro naše tělo. Některé náplně e-cigaret obsahují nikotin, který prokazatelně lidskému tělu škodí. I kdyby ale kuřák používal v e-cigaretě beznikotinovou náplň, také se vystavuje riziku. Náplně (liquidy) obsahují toxické látky, například propylenglykol a různá dochucovadla, která při vdechování rozhodně nejsou pro lidské plíce neškodná. V aerosolu (kouři) z e-cigaret můžeme najít i další škodlivé látky jako je diacetyl, který může způsobit zánětlivé onemocnění plic zvané “popcornové plíce”, a také formaldehyd, štiplavě páchnoucí látku, která může způsobit rakovinu.

Kdo si smí elektronickou cigaretu koupit a používat ji?

S elektronickou cigaretou je to stejné, jako u normálních cigaret. Může si ji koupit a používat ji pouze ten, komu je 18 let a více.
Zákon nedovoluje, aby kdokoli prodal e-cigaretu někomu mladšímu 18 let.
A stejný zákaz pro mladší 18 let platí i pro e-cigarety, které neobsahují nikotin (s beznikotinovým liquidem).

Jednoduše do 18 let je kouření bez výjimek zakázáno.

Zdroj: https://www.nekuratka.cz/