Na začátku června (2.-8.6.) se skupina žáků 2. stupně vypravila na dalekou cestu do Švédska. Cílem byl ostrov Tjörn a malé přístavní městečko Skärhamn, kde jsme pobyli pět dní společně se skupinou žáků z naší partnerské školy v německém Ortrandu. Celý týden byl opravdu nabitý novými zážitky; hned po příjezdu do Skärhamnu jsme vyrazili prozkoumat jeho okolí a odpoledne strávili prohlídkou blízkého skalnatého pobřeží.

Úterní ráno patřilo prohlídce sochařského parku pod širým nebem v Pilane, kde jsou každé léto vystaveny plastiky od umělců z celého světa, odpoledne pak vyjížďce na moře v kajacích. A to byla paráda! České a německé posádky trávily skoro čtyři hodiny objevováním skrytých zákoutí velmi členitého pobřeží ostrova.

Ve středu ráno jsme díky nepříznivému počasí vyrazili do námořního muzea Maritiman v Göteborgu, které se nachází v centru města na nábřeží řeky Göta älv. Muzeum shromažďuje na 15 kusů vojenských plavidel včetně největší válečné lodi ve Skandinávii, torpédoborce Jagaren Småland. Všechna plavidla jsou přístupná a můžete si je projít, včetně sestupu pod hladinu na ponorku HMS Nordkaparen. Odpoledne se počasí zlepšilo a my jsme navštívili ostrov Marstrand, kde jsme si udělali okružní výlet, zakončený prohlídkou stejnojmenné pevnosti.

Ve čtvrtek ráno nás čekal výlet do oblasti Tanum. Jde o místo se skalními rytinami z doby bronzové zapsané na seznamu UNESCO.  Vynechat jsme nemohli archeologické Vitlycke Muzeum s archeoparkem, kde jsme si prohlédli expozici o osídlení oblasti v době bronzové a železné a následně pak rytiny z této doby na skalách v okolní přírodě.  Po cestě domů jsme se zastavili ve městě Uddevalla, kde jsme se prošli po pobřežní stezce Strandpromenaden a nějaký čas věnovali i nakupování v místním obchodním centru.

Pátek ráno byl ve znamení příprav na návrat domů; balení a úklid naší útulné chatky : ) Cestou do města Malmö jsme ale ještě stihli navštívit ostrov Stora Dyrön, kam jsme se dopravili trajektem a celý ho obešli. Obdivovat jsme mohli pestré členité pobřeží s rozmanitou vegetací, malými skrytými plážemi a malebnými přístavy.

V sobotu jsme se za třicet minut přepravili z Malmö přes unikátní Öresundský most do Dánska a před návratem domů si ještě dopřáli krátkou procházku centrem hlavního dánského města Kodaně.

Všichni účastníci zájezdu zaslouží velkou pochvalu za chování a snahu o komunikaci v cizím jazyce : )

Za půjčení auta FORD Tranzit patří obrovské poděkování firmě CHUCHLÍK!