Ve dnech 24. 4. až 26. 4. navštívili naši žáci 7. a 8. ročníku partnerskou školu v Ortrandu.  Po příjezdu do Ortrandu, ještě před prohlídkou samotné školy, posvačili naši cestovatelé výborné “toustové pizzy”, které pro ně ve školní kuchyni připravili jejich němečtí vrstevníci. Společně s německými žáky pak hráli různé hry, nejvíce se zabavili při fotbale, míčových hrách nebo ping pongu. Potom si čeští žáci se svými německými kamarády prohlédli školu a třídy.

Poté, co nás ortrandští provedli školou, jsme se ubytovali v tamějším penzionu, v kempu na okraji města. Poměrně náročný den byl pak zakončen grilováním a společným seznamováním.

V úterý na nás všechny čekala klidná plavba na kajacích v nádherné přírodní oblasti Spreewald. Všichni si plavbu užili, a to i přes občasné ztracené pádlo a lehký deštík. Přesto bylo na žácích vidět, že jim plavba dala zabrat. Večer jsme zakončili večeří v italské restauraci v centru Ortrandu.

Na poslední den němečtí žáci připravili pro své české přátele soutěž. Ve smíšených čtyřčlenných skupinách a s mapou v ruce se žáci vydali po stopách nejznámějších  památek centra Drážďan. Na každém pracovním listu bylo připraveno devět otázek k různým historicky významným místům města. Aktivita všechny nadchla, protože museli nejen společně komunikovat v cizím jazyce, ale mnohdy vyřešit i poměrně zapeklitý úkol. Po této aktivitě, v němčině zvané “Schnitzeljagd” (hon na řízek:-) ), jsme se s německými přáteli rozešli a vydali se nakupovat suvenýry. V půl druhé jsme již seděli ve vlaku směr Liberec.

Velká chvála patří žákům, kteří se nebáli komunikovat  se svými ortrandskými přáteli, řešili společně úkoly, ale zejména se chovali slušně a dobře reprezentovali svou školu. Jistě byla  tato zkušenost pro všechny zúčastněné zajímavá a přínosná.

Doufejme, že pobyt přispěl po dlouhé covidové pauze k upevnění dobrých dlouholetých vztahů mezi školami a k rozvoji komunikačních dovedností žáků.

Zdeněk Čeřovský, Jana Hladíková Vodvárková